Propolis – domowa apteka część druga

Propolis – domowa apteka

Kit pszczeli – propolis „odkrył” na nowo duński biolog K. Lund Aagaard z Helsinge, pszczelarz hobbysta. Kiedy w roku 1967 zachorował na ostre zapalenie gardła, przypomniał sobie o antybiotycznym działaniu propolisu. Do moździerza wrzucił i utarł kit pszczeli, następnie zalał go gorącą wodą, przefiltrował i miksturą o herbacianym kolorze przepłukał gardło, resztę wypił. Następnego dnia, zupełnie zdrów znów mógł wędrować do swej pasieki.

W latach 1967 – 1973 w Danii przeprowadzono szereg doświadczeń, których wyniki okazały się oszałamiające. Potwierdzona została skuteczność propolisu w leczeniu. W Polsce badania propolisu przeprowadzają naukowcy Śląskiej Akademii Medycznej.

Propolis powinien znajdować się w każdej domowej apteczce. To magiczny lek przyspieszający procesy gojenia i regeneracji tkanek, przydatny podczas grypy, kataru, przeziębienia górnych dróg oddechowych, nieżyt, anginy, zapalenia żołądka, zapalenia jamy ustnej, zapalenia wątroby, oparzeniach, odmrożeniach i wiele wiele innych dolegliwościach.

W propolisie wykryto kilkaset różnorodnych związków chemicznych: flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, aldehydy, kumaryny, terpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy – brzmi jak lekcja chemii 😉 – jednak te składniki posiadają zdolność niszczenia, blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Właściwości farmakologiczne propolisu umożliwiają miejscowe znieczulenie, regulację ciśnienia, wzmocnienie wydzielania żółci, odtruwanie wątroby, leczenie wrzodów, ran. Dlatego firmy farmaceutyczne prześcigają się w produkowaniu parafarmaceutyków na bazie propolisu – stosuje się go głównie pod postacią maści, tabletek lub roztworu alkoholowego, bo to tek przyszłości, zdrowy, naturalny, bez skutków ubocznych.

W warunkach domowych najprościej jest zastosować kurację z nalewki oraz maści z kitu pszczelego. Kit pszczeli powinniśmy zakupić u zaufanego pszczelarza, by mieć pewność, że posiada wszystkie właściwości o jakie nam chodzi.

Nalewka z propolisu: Do butelki o pojemności 700 ml, należy wlać 150 ml wody, 500 ml  alkoholu etylowego oraz 10 dkg kitu pszczelego. Taki roztwór należy odstawić w temperaturze pokojowej, szczelnie zamknięty na 10 dni, codziennie rano i wieczorem przewracając butelkę. Po 10 dniach nalewka gotowa do działania.

Maść propolisowa: Odparowywać 100 ml nalewki propolisowej w łaźni wodnej (naczynie z nalewką wstawić do drugiego z gorącą wodą) aż do uzyskania gęstego płynu. Następnie dodać około 100 gram wazeliny, dobrze wymieszać.

Przed zastosowaniem propolisu zaleca się wykonać próbę alergiczną poprzez pocieranie propolisem delikatnych miejsc dłoni i obserwowaniem czy nie występuje na nich reakcja alergiczna (zaczerwienienie, swędzenie). Na propolis uczulonych jest 0,84% zdrowych ludzi i 2,44% pacjentów oddziałów dermatologicznych. Podatne na alergię propolisową są zwykle osoby uczulone na użądlenia pszczół, inne produkty pszczele, cierpiące na alergiczne schorzenia skóry i dróg oddechowych.

Działanie zewnętrzne propolisu:

Propolis jako składnik leczenia zewnętrznego, leczeniu trudno gojących się ran skórno-mięśniowych, oparzeniowych i innych działa w czterech fazach:

1. Wyjaławia ranę (działanie antybakteryjne),

2. Tworzy w ranie nowe naczynia,

3. Powoduje szybkie namnażanie się komórek,

4. Wygaja ranę, nie pozostawiając blizny, zrostów (to jest charakterystyczna zaleta propolisu i miodu); ponadto wysychając tworzy na powierzchni skóry błonę ochronną, która nie dopuszcza do rany bakterii z zewnątrz – odnawia również nie tylko tkankę miękką, lecz także łączną, chrzęstną, kostną i zębową.

Działanie wewnętrzne propolisu:

Przy leczeniu wewnętrznym działanie propolisu polega głównie na stymulowaniu i odbudowie odporności człowieka na choroby. Ważną rolę odgrywają tu następujące właściwości propolisu:

– Aktywność antyoksydacyjna (dzięki flawonoidom), polegająca na niszczeniu wolnych rodników;

– Działanie przeciwzapalne;

– Zdolność docierania układem naczyniowym do stawów, do płynu stawowego, gdzie stabilizuje zmiany i hamuje zniszczenie chrząstki stawowej;

– W chorobie wrzodowej żołądka – niszczenie bakterii Helicobacter pylori i regeneracja nabłonka;

– W chorobach serca raz chorobach naczyniowych – wywoływanie większej dynamiki skurczu serca i zapobieganie uszkodzeniu mięśnia sercowego;

– Zapobieganie zlepianiu się płytek krwi i niszczenie złego cholesterolu (działanie przeciwzawałowe);

– Zapobieganie pękaniu naczyń krwionośnych (żył) poprzez poprawę ich elastyczności;

PRZEPISY na stosowanie kitu pszczelego – propolisu w różnych dolegliwościach organizmu:

– Grudkę propolisu ssać (żuć) trzy razy dziennie po około pół godziny przy: paradentozie, zapaleniu górnych dróg oddechowych i zapaleniu jamy ustnej.

– 15 – 25 kropli roztworu propolisu na łyżeczkę cukru lub miodu i trzymać jak najdłużej w ustach, stosować 2 – 3 razy dziennie: przy zaziębieniach, anginie.

– 15 kropli roztworu propolisu dodać do herbaty lipowej, pić 2 razy dziennie przy gruźlicy płuc.

– 40 kropli roztworu propolisowego dodać do 1/2 szklanki ciepłego mleka i wypijać 2 razy dziennie przed jedzeniem przy nieżytach i zapaleniach błony śluzowej żołądka i jelit.

– 50 kropli roztworu propolisu na 1/2 szklanki zimnej wody wypić w celu otrzeźwienia po upojeniu i zatruciu alkoholowym.

– 40 do 50 kropli roztworu propolisu dodać do 1/2 szklanki przegotowane i ostudzonej wody i wypijać co drugi dzień przy zapaleniu wątroby i nerek, a przy bólach żołądka dwa razy dziennie.

– Do 1 litra pełnotłustego przegotowanego i ciepłego mleka wrzucić 50-100g zmielonego propolisu. Podgrzewać przez około 10 minut mieszając drewnianą łyżką. Po ostygnięciu usunąć warstwę wosku. Pić 2 razy dziennie po 1 łyżce stołowej przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, astmie, prostacie oraz bronchitach.

– Roztworem propolisu nasycić wacik , który przykładać na dziąsło bolącego zęba lub wkładać do dziury zęba.

– 30 – 40 kropli roztworu propolisu dodać na 1 szklankę odwaru zrobionego z 1 łyżki siemienia lnianego i pić między posiłkami po 1/2 szklanki przy wrzodzie żołądka.

– 3 g propolisu sproszkować i zażywać jak tabakę do nosa, 2 razy dziennie przy zapaleniu gardła, krtani i migdałków.

– Tampon namoczyć w roztworze propolisu i przecierać 3 razy dziennie przy katarach.

– 10 ml roztworu propolisu rozpuścić w 60 ml przegotowanej i ostudzonej wody i zakrapiać do nosa kilka razy dziennie po 3 – 4 krople przy katarze, zapaleniu gardła, uszu, przeziębieniach.

– 15 – 20 kropli roztworu propolisu dodać do 5 łyżek wody i pić 3 razy dziennie przy grypie.

– 100 kropli roztworu propolisu wymieszać w 1 litrze wody i inhalować dwa razy w tygodniu przy gruźlicy.

Przedstawione przepisy zebrano z różnych źródeł.